شرایط بیمه اقساطی

01 خرداد ، 1398

شرایط بیمه اقساطی

بیمه اقساطی و به طور کلی بیمه در واقع نوعی عهد و پیمان است که بر اساس آن بیمه گر متعهد می شود در برابر مبلغی که بیمه گذار می پردازد، زیان احتمالی وارد شده به بیمه گذار را که در پی اتفاقات ناخواسته رخ می دهد، جبران کند. بیمه گر یک شخص حقوقی و بیمه گذار یک شخص حقیقی یا حقوقی است. به مبلغی که بیمه گذار پرداخت می کند حق بیمه گفته می شود و آنچه را که توسط بیمه گر بیمه می شود، موضوع بیمه می نامند. بیمه گران احتمال وقوع خطرات مختلف را بررسی می کنند و خسارات احتمالی را برآورد می نمایند و سپس با توجه به این موارد حق بیمه را تعیین می نمایند. با توجه به این موضوع که تنها تعدادی از افرادی که خود را بیمه کرده اند به جبران خسارت از مبلغ جمع آوری شده نیاز پیدا خواهند کرد، می توان گفت همه افرادی که خود را بیمه می¬کنند با مشارکت در مبلغی که توسط همه بیمه گذاران جمع آوری شده است، در جبران خسارت هر یک از افراد بیمه شده سهیم هستند.  

 

انواع بیمه اقساطی

بیمه ها انواع مختلفی دارند که هزینه برخی از آن ها نسبتا زیاد است بنابراین استفاده از بیمه اقساطی می تواند راهکار مناسبی باشد تا همه افراد در جامعه بتوانند از مزایای بیمه بهره مند شوند. به طور کلی می توان گفت بیمه-ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند: اشخاص، اموال، مسئولیت. بیمه اشخاص شامل درمان، عمر و حادثه می شود. بیمه اموال شامل بیمه اتومبیل (شخص ثالث و بدنه)، آتش سوزی، بیمه های مهندسی و بیمه حمل و نقل (صادرات، واردات، ترانزیت و داخلی) می شود. بیمه مسئولیت نیز انواع مختلفی دارد که شامل مسئولیت کارفرما در برابر کارکنان، مسئولیت حرفه ای پزشکان و پیراپزشکان، مسئولیت در برابر ساختمان های مجاور در صورت بروز آسیب های ناشی از انفجار و آتش سوزی و ... است. در سال های اخیر برخی بیمه های خاص مانند بیمه پول در صندوق، بیمه وام های بانکی و ... نیز به وجود آمده¬اند. برخی از بیمه¬ها که هزینه های نسبتا زیادی دارند از جمله بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه و بیمه عمر، به صورت اقساطی نیز قابل خرید هستند.

بیمه خودرو

 

بیمه اقساطی شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یک نوع بیمه اجباری است و همه خودروها موظف به داشتن آن هستند و از طرفی این بیمه نسبتا پرهزینه است. بنابراین خرید این نوع بیمه و پرداخت هزینه آن به صورت نقدی ممکن است برای همه افراد و به خصوص افراد با درآمد پایین امکان پذیر نباشد. برای رفع این نیاز امکان خرید بیمه اقساطی شخص ثالث نیز توسط بیمه گذاران فراهم شده است. به این صورت افراد می توانند بیمه اقساطی شخص ثالث را به تدریج و در چند قسط پرداخت کنند. نکته مهم در مورد بیمه اقساطی شخص ثالث این است که این نوع بیمه هیچ تفاوتی با خرید بیمه به صورت نقدی ندارد و همچنین قیمت هر دو نوع بیمه برابر است.
با توجه به اینکه خرید بیمه های کوتاه مدت از نظر اقتصادی به صرفه نیست، در صورتی که امکان خرید بیمه های بلند مدت را به صورت نقدی ندارید، پیشنهاد می شود از بیمه اقساطی استفاده کنید. بیمه بدنه خودرو نیز با وجود اینکه الزامی نیست، اما پس از بیمه شخص ثالث در میان دارندگان وسایل نقلیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 

logo-samandehi